Šiemet minime profesionaliosios lietuvių žurnalistikos pradininko, rašytojo, vertėjo, filosofo Valentino Gustainio 130-ąsias gimimo metines.
V. Gustainis gimė 1896 m. liepos 15 d. Šakių aps. Sintautų vls. Vinkšnupių k., baigė Griškabūdžio pradžios mokyklą, privačią progimnaziją. 1918 m. pradžioje parašė savo pirmąjį straipsnį „Patriotizmo svarba“, kuris buvo paskelbtas laikraštyje „Lietuvos aidas“.
1918 m. įsitraukė į Lietuvos valstybės atkūrimą, stojo savanoriu į Lietuvos kariuomenę, eksternu išlaikė brandos egzaminus. 1922–1924 m. studijavo Heidelbergo, Sorbonos universitetuose, 1927 m. baigė Lietuvos universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą. 1925–1927 m. dirbo referentu Vidaus reikalų ministerijos Savivaldybių departamente, 1927–1928 m. – Vidaus reikalų ministerijos Informacinio biuro vedėju. Aktyviai dalyvavo steigiant studentų tautininkų korporaciją „Neo-Lithuania“, rašė straipsnius tautininkų spaudoje. 1928–1932 m. buvo laikraščio „Lietuvos aidas“ vyriausiuoju redaktoriumi; 1936–1938 m. – Lietuvos naujienų agentūros ELTA diplomatiniu korespondentu Vakarų Europoje; 1939–1940 m. ELTOS direktoriumi.
Prasidėjus pirmajai sovietų okupacijai, 1941 m. birželio 14 d. V. Gustainis su šeima buvo ištremtas į Altajaus kraštą. 1945 m. sovietų saugumo suimtas ir nubaustas 10 m. už „antisovietinę propagandą ir agitaciją“. Kalėjo įvairiuose GULAG‘o kalėjimuose ir lageriuose. 1956 m. su šeima grįžęs į Lietuvą ir apsigyvenęs Griškabūdyje, sovietų saugumo toliau buvo persekiojamas. Atsisakė bendradarbiauti su KGB bei spaudoje viešai pasmerkti „antiliaudinę lietuvių nacionalistų veiklą“.
1960–1962 m. išvertė grožinės literatūros kūrinių, 1962–1965 m. parašė atsiminimus apie veiklą tarpukario Lietuvoje bei patirtas sovietines represijas. 1989 m. leidykla „Mintis“ išleido jo atsiminimų apie tremtyje ir lageriuose praleistus metus knygą „Be kaltės“.
V. Gustainis mirė 1971 m. spalio 10 d., palaidotas Šakių rajono Griškabūdžio kapinėse.
Lietuvos ypatingasis archyvas parengė V. Gustainio atminimui skirtą dokumentinį pasakojimą, kuriame gausu iki šiol plačiau neskelbtų faktų apie Gustainių šeimos represavimą bei sovietų saugumo vykdytą jo persekiojimą, po tremties ir kalinimo grįžus į Lietuvą. Pasakojimas iliustruotas Lietuvos ypatingajame archyve, Lietuvos centriniame valstybės archyve, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomais dokumentais bei nuotraukomis.
Pasakojimą parengė Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas Povilas Girdenis